دکوراسیون آشپزخانه، نقش اول در دلنشینی آشپزخانه

اگر قرار باشد که طراحی و دیزاین برای همه اتاق ها و قسمت های یک خانه در نظر گرفته شود، بهتر است برنامه ریزی برای دکوراسیون آشپزخانه از بقیه قسمت ها، زودتر آغاز شود تا بتوانید به کمک آن، طراحی قسمت های دیگر خانه را هم با آشپزخانه هماهنگ کنید.

دکوراسیون آشپزخانه، تاثیرگذار و با اهمیت :

آشپزخانه، قلب خانه است. قلب خانه باید مظهر سرزندگی و زیبایی و آرامش خاص از نوع خودش باشد. اگر در آشپزخانه انواع و اقسام لوازم کوچک و بزرگ وجود داشته باشد، اما هر کدام از آنها در محل مناسب خود جایگذاری نشده باشند و ترکیبی شلوغ و به هم ریخته را پیش روی بیننده، نمایان کند، چه حاصلی دارد؟

دکوراسیون آشپزخانه؛ علاوه بر زیبایی سبب ایجاد نوعی نظم و انضباط شده و باعث می شود که براحتی بتوانیم از تمام فضاهای موجود در آشپزخانه به بهترین نحو ممکن استفاده کرده و هر وسیله ایی مکان مخصوص را به خود داشته باشد. از شلوغی و بهم ریختگی جلوگیری می کند، و محیط آشپزخانه را که برای خانم های خانه ممکن است کسل کننده به نظر برسد، خواستنی خواهد کرد!

دکوراسیون آشپزخانه فقط بستگی به خرید وسایل گرانقیمت و طراحی بسیار مدرن یا پر زرق و برق، نیست. بوجود آوردن ترکیبی متناسب از رنگ  جنس در کنار هم با توجه به اندازه آشپزخانه و رنگ آمیزی و...همان دکوربندی یا طراحی دکوراسیون آشپزخانه می باشد.

اولین قدم ها برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه :

اگر خانه جدیدی خریداری کرده اید و یا درصدد تغییر کابینت های قبلی خود هستید، بهتر است بدانید که برای داشتن یک دکوراسیون خوب باید اول نوع طراحی دلخواه خود را مشخص کنید. طراحی کاملا مدرن می خواهید یا نیمه مدرن، می خواهید سبک آشپزخانه شما خلوت باشد یا می خواهید جلوه بیشتری داشته باشد، می خواهید بودجه کمتری مصرف کنید یا هزینه برای شما اهمیت زیادی ندارد؟

با توجه به این مسائل، می توانید کابینت های خود را سفارش دهید. اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است سعی کنید انتخاب کابینت های شما به گونه ایی باشد که از کوچکترین فضاهای خالی هم استفاده کافی را ببرید. در انتخاب رنگ هم سعی کنید از رنگ های روشن تر استفاده کنید تا فضا بازتر و بزرگتر به نظر برسد.


اگر وجود میز و صندلی در دکوراسیون آشپزخانه شما، برای شما امری مهم است و از طرفی فضا اجازه چیدمان آنها را نمی دهد، بهتر است از کابینت های جزیره یا کانترهای همیشگی استفاده کنید که در اینصورت می توانند نقش میز شما را در آشپزخانه بازی کنند. استفاده از پرده مناسب با توجه به سبک و سیاق آشپزخانه هم از عناصر مهم در نوع طراحی و دکوراسیون آشپزخانه می باشد.

سعی کنید رنگ پرده های شما رنگ های روشن و خنثی باشد تا با اغلب رنگ های استفاده شده در وسایل آشپزخانه هماهنگی داشته باشد.

سعی کنید در دکوراسیون آشپزخانه از وسایل خیلی پرزرق وبرق استفاده نکنید. اجازه بدهید زیبایی پرده ها و کابینت ها هم به چشم بیایند. اگر قرار است در آشپزخانه خود از فرش استفاده کنید سعی کنید از فرش با متراژ خیلی بزرگ استفاده نکنید و اجازه بدهید کف آشپزخانه که یا سرامیک است یا پارکت، هم به زیبایی آشپزخانه شما اضافه کند.

گلیم و قالیچه های کوچک با طرح های سبک و خلوت، گزینه های خوبی برای آشپزخانه می باشند.

نکات مهم در طراحی و دیزاین آشپزخانه :

  • دیزاین آشپزخانه، یعنی چیدمان وسایل آشپزخانه. این چیدمان باید به گونه ایی باشد که هم زیبا بوده و هم از شلوغی جلوگیری کند. سعی کنید اگر می خواهید از وسایل دکوری هم استفاده کنید، در این کار زیاده روی نکنید. هر چه محیط آشپزخانه خلوت تر باشد، کارکردن در آن آسان تر و دلپذیرتر خواهد بود.
  • شما می توانید برای بهتر شدن دکوراسیون آشپزخانه، به شکل محدودی از کاغذ دیواری هم دربعضی نقاط استفاده کنید. نورپردازی آشپزخانه هم خیلی در بهتر شدن ظاهر و نمای آشپزخانه، میتواند مؤثر باشد.
  • جنس کابینت ها را هم باید طبق سلیقه و سبک موردنظر انتخاب کنید. مثلا کابینت های ممبران برای دکوراسیون آشپزخانه های کلاسیک هماهنگی دارد و کابینت های هایگلس در طراحی های مدرن!
  • سعی کنید وسایل برقی یا هر وسیله دیگری را که زیاد به آن احتیاج پیدا نمی کنید را بر روی کابینت ها قرار ندهید. البته این اتفاق در صورتی که شما فضای زیادی در کابینت ها و کمدها ندارید، صدق نمی کند.
  • با کمک گلدان های کوچک و رنگارنگ می توانید جلوه زیباتر و زنده تری به آشپزخانه خود بدهید. در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، چیزی که مهم است ترکیب بندی و هماهنگی و وجود نظم و انضباط خواهد بود و نه فقط هزینه های سنگین.